Nowy budynek
Jeżeli dysponują jednak Państwo możliwościami finansowymi lepiej zainwestować w nowy budynek, niż dostosowywać istniejące lokale usługowe, handlowe itp. na potrzeby przedszkola. Choć wiąże się to z większymi wydatkami na początku inwestycji, rozwiązania funkcjonalne pozwalają zminimalizować późniejsze koszty funkcjonowania placówki. Procedura uzyskania pozwolenia budowlanego wygląda w skrócie jak poniżej:
- Mając pewność, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na usytuowanie przedszkola na danej nieruchomości muszą Państwo w pierwszej kolejności postarać się o odpowiedni projekt architektoniczny.
Architekt powinien zadbać o zaopiniowanie projektu przez odpowiednich rzeczoznawców z zakresu ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz higieny i zdrowia.
Dodatkowo konieczne będzie wykonanie dokumentacji projektowej w zakresie przyłączy mediów. Dokumentacja taka musi zostać uzgodniona z podmiotami zarządzającymi danymi sieciami dystrybucji mediów, a następnie również zaakceptowana przez lokalny Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej tzw. ZUD.
- Następnym krokiem jest złożenie wniosku w wydziale architektury danego starostwa powiatowego, o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę podlega opłacie skarbowej. Stawki opłaty skarbowej należy każdorazowo sprawdzić w ustawie o opłacie skarbowej. Informacje w tym zakresie często są zamieszczone na stronach internetowych danego starostwa.
W toku postepowania o wydanie decyzji starosta ma prawo zażądać dodatkowej dokumentacji, jeżeli uważa projekt za niekompletny. Również i właściciele nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania budynku (sąsiedzi) mają prawo zajmować stanowisko w toku postępowania.
Zakładając, że na tym etapie postępowania nie wystąpią żadne komplikacje, starosta powiatowy wyda decyzję o pozwoleniu na budowę.
- Inwestor powinien rozpocząć budowę przed upływem trzech lat od dnia kiedy decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. W przeciwnym razie pozwolenie na budowę wygaśnie i całą procedurę trzeba będzie przechodzić ponownie.
- W celu przystąpienia do budowy należy wybrać firmę budowlaną realizującą tego typu inwestycje. Konieczne jest aby firma gwarantowała nadzór budowy przez wykwalifikowanego Kierownika budowy. Kierownik budowy powinien prowadzić dziennik budowy a także umieścić na budowie tablice informacyjną. Obowiązki w tym zakresie podlegają kontroli organów nadzoru budowlanego, stąd należy zadbać aby wykonawca budowy spełniał ww. wymogi.
- Po zakończeniu budowy, przed przystąpieniem do użytkowania budynku przedszkola będą Państwo musieli uzyskać kolejną decyzję – tym razem będzie to decyzja o pozwoleniu na użytkowanie (art. 55 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane).
Zgodnie z załącznikiem do ustawy Prawo budowlane, który dokonuje podziału obiektów budowlanych na poszczególne kategorie, przedszkole należy do IX kategorii obiektów budowlanych. W celu rozpoczęcia użytkowania nie wystarczy więc samo dokonanie zgłoszenia zakończenia budowy tak jak w przypadku domów jednorodzinnych. Konieczne więc będzie pozwolenie na użytkowanie.
Wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie składa się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Wniosek taki należy jednak poprzedzić kolejnymi krokami m.in.
- uzyskaniem świadectwa charakterystyki energetycznej
- zgłoszeniem zakończenia budowy składanym do Państwowej Straży Pożarnej
- zgłoszeniem zakończenia budowy składanym do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Jeżeli organy te nie wniosą zastrzeżeń do wykonanego budynku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadzi obowiązkową kontrolę budynku. Dopiero po pozytywnym wyniku kontroli PINB wyda decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
Powyższy opis procesu budowlanego stanowi jedynie zarys podstawowych wymogów budowlanych stawianych inwestorowi w toku budowy nowego przedszkola. Jak widać z powyższego cała procedura jest wielostopniowa i dość skomplikowana. Konieczne jest więc zarezerwowanie w budżecie inwestycji odpowiednich środków na wynagrodzenie profesjonalnych podmiotów rynku budowlanego, dzięki którym wszystkie procedury powinny zakończyć się bez dodatkowych opóźnień.
Trudy związane ze wzniesieniem nowego budynku przedszkola, rekompensowane są jednak przez udogodnienia projektowe, których realizacji możliwa jest zazwyczaj wyłącznie w nowych budynkach.